ЦСКА Київ
ЦСКА Київ

Фан-рух

цска київ ультрас

Попри втрату професійного статусу, ЦСКА й досі має значний актив вірних уболівальників. Вболівальники ЦСКА - 12-й гравець команди, будь то матч у Києві або в будь-якому віддаленому місті України, будь то гра внутрішнього чемпіонату у другій лізі або матч європейського кубка.

У 2001 р, коли всуперечь позиції вболівальників, за рахунок успішної і стрімко набираючої популярності футбольної команди ЦСКА, Київська міська адміністрація і Міністерство оборони України створили футбольний клуб «Арсенал», знов сформований у першій лізі ЦСКА потрапив під хвилю інформаційної та господарсько-правової атаки з боку господарів новоствореного клубу. Слідом за місцем у Вищій лізі Чемпіонату України, ЦСКА втратив право виступати на домашньому стадіоні. Проте абсолютна більшість фанатів армійського клубу залишилися вірними клубу з рідною назвою та емблемою, проголосивши про принципове неприйняття штучно створеного "Арсеналу" та продовжили підтримувати клуб, який опинився у нижчій лізі. 

В умовах обмежених фінансових можливостей ЦСКА так і не зміг знайти для себе постійної домашньої арени, проводячи свої домашні поєдинки то на полях заміської тренувальної бази ФК «Динамо» в Конча-Заспі, то в селищі Щасливе, то на стадіоні в смт. Бородянка - що в 67 км від Києва. Нажаль, за таких умов ЦСКА втратив значну аудиторію постійних відвідувачів своїх домашніх матчів.

Фанати ЦСКА проти Арсеналу!ЦСКА вимагають повернути історичну назвуУльтрас ЦСКА на маніфестації
Фани ЦСКА підпалили та вщент розірвали прапор "Арсеналу".

Проте, найбільш активні шанувальники команди та фанати, попри все залишалися вірними клубу з рідною назвою, докладаючи чималих зусиль для відвудування як домашніх матчів, які ЦСКА був змушений проводити за межами Києва, так і організовуючи підтримку на виїзних іграх. Навіть в останні роки існування професійного клубу, на виїзні матчі у другій лізі Чемпіонату України, фанати регулярно організовували масові поїздки по 100-200 чоловік.

Ультрас ЦСКА КиївУльтрас ЦСКА Київ, 2009Фани ЦСКА
Фанати київського ЦСКА.

В наші часи вболівальники ЦСКА - це активісти, які ведуть боротьбу за відродження клубу. Мітинги і демонстрації збирають сотні шанувальників армійського клубу. У лютому 2011 р. більше 7000 уболівальників команди підписали звернення до Президента та Міноборони. Найбільш масові маніфестаціїї вболівальників відбувались у 2010 та 2013 рр.

Марш фанатів ЦСКАМарш фанатів ЦСКА КиївМарш фанів ЦСКА
Маніфестації фанів ЦСКА у Києві.

Фан-рух армійців не лишався байдужим до спроб відроження команди, відзначившись відвідинами пристойною кількістю аматорських змагань за участю ЦСКА, які відбувались у Чемпіонаті Християнської Ліги (2013 р.) та на Кубку Макарова (2015 р.).

Фани ЦСКА на матчі ХФЛФани ЦСКА на Кубку МакароваФанати ЦСКА Київ
Підтримка ЦСКА в аматорських змаганнях.

...

Наш час

У 2021 році клуб ЦСКА було реорганізовано зусиллями групи приватних інвесторів, проведено формування команди для участі в організованих змаганнях. Також до відродження клубу долучилися ветерани, які грали у складі колишнього професійного клубу у другій лізі. Керівництво відтвореного клубу оголосило про самі високі цілі, мета - повернення ЦСКА до професійного статусу, а вболівальники оримали довгоочікувану можливість знову об'єднатися навколо улюбленої команди, організовуючі гучну підтримку та перфоманси на стадіонах.


Фан-сектор ЦСКА на матчі-відкритті Чемпіонату КСРФФ, стадіон ЦСКА, 2021 р.